Návrh revitalizácie priestoru ATRIA

Návrh revitalizácie priestoru ATRIA

Rada rodičov pri ZŠ Belehradská 21 v roku 2019 nechala vypracovať úvodnú štúdiu možnosti využitia vnútorného priestoru Átria. Na vypracovanie bola oslovená architektonicko-projekčná kancelária spájajúca troch mladých architektov, dizajnérov a urbanistov – STUDIO s.r.o. Ukážky pracovných vizualizácií priestoru nám pripravil – Ing. arch. Peter Tracík.

Cieľom znovuoživenia Átria je vrátiť tento priestor deťom, aby tam mohli tráviť svoj voľný čas, relaxovať a využivať ho aj na možnosť výučby niektorých vhodných predmetov na čerstvom vzduchu. 

Taktiež by sme tam radi vytvorili komunitnú záhradku, kde by si deti pestovali bylinky a vybrané typy zeleniny a ovocia (napr. nízke ovocné stromčeky ako jabloň, hruška či slivka).  Vytvorením kompostoviska im chceme ukázať, ako ekologicky sa dá spracovať biologický odpad tak, aby nám mohol opäť poslúžiť ako hnojivo pre ich pestovateľské potreby. 

Keďže na ďalší školský rok je pripravený projekt Školy varenia, kde sa deti v novozrekonštruovaných priestoroch budú môcť naučiť základom varenia – vidíme obrovský priestor a šancu na prepojenie týchto 2 projektov tak, že niektoré suroviny si budú môcť deti sami dopestovať v tejto komunitnej záhradke.

Celý projekt je rozdelený do 3 fáz v závislosti od získania množstva finančných prostriedkov. 

Spodná časť – vytvorenie vyvýšených záhonov, výsadba ovocných stromčekov, vybudovanie kompostoviska a vytvorenie zelenej plochy (pomocou zatrávňovacích rohoží) sa bude realizovať do júna 2020.

Vrchná časť – oprava schodiska a maľovanie, terénne úpravy (príprava na položenie terasových dosiek)  sa bude realizovať do júna 2020.  V prípade, že sa nám podarí vyzbierať v rámci zbierky na tento projekt dostatok financií, tak do leta by sme radi osadili aj terasový systém z WPC dosiek.

Stredná časť – orez spodných konárov, terénne úpravy (príprava na položenie terasových WPC dosiek a schodiska), nákup externých tulivakov a osadenie vyvýšených záhonov s kvetinami a bylinkami  sa bude realizovať v prípade získania dostatku finančných prostriedkov v rámci zbierky.  V princípe, na vybudovanie jednej terasy aj s príslušenstvom je potrebné rátať s nákladmi vo výške cca. 8 tis €.

Financovanie tohto projektu je 3 zložkové.  Prvú časť poskytne Rada rodičov zo svojich zdrojov. Druhá zložka je získanie príspevkov z rôznych grantov, o ktoré sa ako Rada rodičov uchádzame. A treťou, veľmi dôležitou zložkou je podpora tohto projektu prostredníctvom darcovstva cez zbierku.

Rodičia, občania a firmy, ktorým sa tento zámer páči a radi by ho podporili tak môžu urobiť prostredníctvom priameho vkladu na účet Rady rodičov v Slovenskej sporiteľni,    

IBAN: SK77 0900 0000 0004 4761 8018 

alebo podporou v rámci zbierky cez crowdfundingovú platformu Startlab.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať na email: marek.fedorocko@rrb21.org alebo telefonicky na tel.čisle: +421905 639 021.  Radi Vám poskytneme viac detailov o tomto projekte a uvítame každú formu pomoci. Či už formou materiálu, dobrovoľníckej podpory (keďže veľmi veľa činností pri týchto prácach si realizujeme sami za pomoci učiteľov, žiakov a rodičov) alebo finančnej podpory.

Veľmi pekne ďakujeme za každú formu pomoci a veríme, že s Vaším prispením  sa nám podarí tento sen pretaviť do reality. Átrium dostane druhú šancu a naše deti úžasný priestor na možnosť realizovať sa a oddychovať na čerstvom vzduchu.

Rada rodičov pri ZŠ Belehradská 21, Košice